Zateplíte=ušetříte

Tisková zpráva – Žižkov (nejen) sobě a senátora za Prahu 3 Libora Michálka, Praha, 10. 9. 2014 – Volební koalice zelených, lidovců a starostů s podporou pirátské strany pro Prahu 3 „Žižkov (nejen) sobě“ přichází s hlavním tématem komunálních voleb pro rok 2014: dotačním programem, jehož cílem je ušetřit tisícovkám domácností na Praze 3 náklady na energie. Program „Zateplíte = ušetříte“ připravil kandidát na starostu Prahy 3 Matěj Stropnický spolu se senátorem za obvod Praha 2 a 3 Liborem Michálkem, který v minulosti působil jako ředitel Státního fondu životního prostředí, odkud vzešel úspěšný dotační titul Zelená úsporám.

Městská část Praha 3 bude ještě tři roky privatizovat zbylé bytové domy na svém území, z čehož po následující volební období přiteče do obecního rozpočtu ročně zhruba 450 milionů korun. „Víme, že náklady na energie domácností rostou a tvoří stále větší podíl jejich rozpočtů. Chceme proto peníze z privatizace aspoň částečně vrátit zpět do bydlení a to i těm, kdo nebydlí v obecním,“ uvedl místostarosta Prahy 3 a lídr volebního uskupení Žižkov (nejen) sobě Matěj Stropnický. „Konkrétně chceme, aby městská část vyčlenila na tento dotační program 30 milionů ročně,“ dodal.

Radnice by podle návrhu Žižkov (nejen) sobě nabídla zdarma každému SVJ, družstvu či soukromému vlastníkovi bytového domu provedení energetického auditu, který by stanovil, kde má konkrétní budova největší tepelné ztráty. Na jeho základě by vlastník nebo zástupci vlastníků zpracovali projekt, s nímž by se ucházeli o finanční dotaci. „Návrh je, aby program pokrýval 30% uznatelných nákladů komplexního zateplení a 15% při částečném. Energetické úspory mohou znamenat zateplení fasády či krovu, ale i výměnu kotle, oken, rozvodů tepla či vody,“ upřesňuje senátor Libor Michálek.

Stropnický s Michálkem budou během následujících čtrnácti dnů na společných setkáních program představovat všem předsedům SVJ a družstev na Praze 3. Celkový počet SVJ na Praze 3 je 1064, družstev je 42, ostatní domy jsou soukromé.

Leták ke stažení:

zatepleni-0