Starostka Hujová se s lidmi nebaví

VERONIKA STURMOVÁ, obyvatelka Prahy 3

Již léta žiji v Praze 3. Žižkov mám ráda, a to i navzdory rostoucímu provozu či nové nevzhledné zástavbě. Poslední dobou se ale dějí věci, které mne nenechávají v klidu.

Ač z radnice sice stále lákají občany a občanky ke komunikaci, v poslední době jsem se poučila, že v praxi se člověk setkává s naprostou ignorací. Nepomůže ani to, že své otázky na radnici posíláte podle všech pravidel a trpělivě čekáte potřebných 30 dní na odpověď, kterou ale stejně nedostanete ani za 30 let. Prostě starostka se s lidmi nebaví.

Co naplat, řekla jsem si a vyrazila na zasedání zastupitelstva. Přece jen, co si člověk osobně neověří… Podotýkám, že mě vysedávání v úřední síni s desetiměsíčním synem opravdu nebaví a nedělám to pro své povyražení. Ale co mohu dělat, když se chci nějak vyjádřit směrem k radě naší obce a položit pár dotazů, když ne zodpovězeny?

Chtěla jsem se zeptat, komu vlastně slouží nynější rada, která zavírá školky? Komu slouží, když staví tisíce nových bytů a nikdy nerozšíří ani nezaloží žádný park, jen ničí ty stávající? Komu slouží, když souhlasí s tím, aby na Nákladovém nádraží Žižkov byly postaveny obrovské komerční prostory, když v přilehlých ulicích je spousta opuštěných obchodů? Komu slouží, když má snahu parkování řešit ve vnitroblocích, kde nyní rostou stromy?

Abych se na toto mohla zeptat, čekala jsem až na konec zastupitelstva, kdy mají dovoleno vystoupit občané a občanky. Čekala jsem tři hodiny. Pak jsem se s unaveným synkem a s nepořízenou vydala domů. Otrlejší Vašík, syn mé kamarádky, která se též chtěla zapojit do diskuze a přednést něco za nás všechny, kteří zde žijeme a rádi bychom žili dále, vydržel čekat až do půl deváté večer.

A nevěřili byste tomu, co se dozvěděla. Že měla raději sedět doma a sledovat zasedání zastupitelstva on-line. Toto jí sdělila naše paní starostka, která se tolik ohání transparentností a tím, že je tu pro nás, pro občany a občanky Prahy 3. Je mi z toho trochu na nic, ale zase jsem blíže k odpovědím na své otázky. Pro lidi tu opravdu vedení Prahy 3 není. Zatím ale přesně nevím, pro koho tu tedy je?