Rozhovor se zastupitelkou: Helena Benýšková

helben_ihned

Helena Benýšková je členka Strany zelených na Praze 3, grantová koordinátorka Norského velvyslanectví, členka Tady není developerovo z.s. a členka Výboru pro správu grantového a podpůrného fondu Praha 3. Do zastupitelstva MČ Praha 3 byla zvolena z desátého místa na kandidátce a získala důvěru celkem 4571 hlasů. Zeptali jsme se jí na několik otázek.

Před čtyřmi lety ses dostala do zastupitelstva Prahy 3 a teď jsi svůj úspěch zopakovala. Můžeš popsat, jaké pro Tebe uplynulé čtyři roky byly a co Tě přimělo kandidovat znovu?

Působení v zastupitelstvu Prahy 3 pro mě byla a stále je především velká zkušenost. První dva roky jsme jako Žižkov (nejen) sobě byli velmi aktivní a kritickou opozicí, k čemuž nám dávala příležitost společná vláda TOP 09 a ODS. Výsledek se dostavil za necelé 2 roky v podobě pádu kolice.

Druhé dva roky pak znamenaly značný obrat. V koalici TOP 09, ČSSD a ŽnS se najednou začalo dařit měnit spoustu věcí k lepšímu, a to hlavně z pozice našich dvou radních – Matěje Stropnického a Ondřeje Ruta. Asi za největší úspěch považuji záchranu Nákladového nádraží Žižkov a jeho oživení současnou kulturou, na čemž jsem měla i malý osobní podíl díky svému dřívějšímu aktivnímu působení ve sdružení Tady není developerovo.

Konec volebního období se už nesl v duchu předvolební kampaně, takže koaliční strany si navzájem nedovolily prosadit nic zásadního. V našem případě se jednalo např. o dlouho a pečlivě připravovanou koncepci sociálního bydlení či cyklogenerel pro zlepšování cyklistiky na Praze 3. Tyto materiály teď budou bohužel nějakou chvíli čekat v šuplíku.

Vloni jsem do zastupitelstva kandidovala z 10. pozice. S opětovným zvolením jsem spíše nepočítala a těšila jsem se na více volného času a méně politického stresu. Zároveň jsem si ale uvědomovala, že by mi to přeci jen chybělo. Za výborný výsledek ŽnS jsem samozřejmě ráda a těším se další 4 roky práce.

Uplynulé období jsi byla ve školské komisi a ve výboru pro územní rozvoj. Vzpomeneš si, co Tě nejvíc naštvalo anebo naopak potěšilo?

Ve školské komisi jsem byla 4 roky, nejprve jako členka, pak jako předsedkyně. Tato komise bohužel nemá mnoho samostatných kompetencí a bez důsledné spolupráce s odpovědnou radní či radním mnoho nezmůže. S Rebekou Vadasovou jsme připravily program pro podporu dalšího vzdělávání učitelek a učitelů, nicméně ze strany radní Oubrechtové nebyla absolutně žádná vůle ho přijmout. Podařilo se nám ale prosadit alespoň navýšení rozpočtové kapitoly na tento druh aktivit.

Ve výboru pro územní rozvoj jsem pracovala 2 roky. Potěšilo mě například to, že se nám podařilo aktualizovat pravidla Fondu obnovy rozvoje tak, že i soukromí majitelé mohou čerpat dary na opravu střech, fasád a oken, což je v ulicích hodně vidět. Kdybychom nyní nebyli odsunuti do opozice, mohli jsme na to navázat realizací zateplovacího programu, který jsme měli pro toto volební období připravený.

Máš na Praze 3 nějaké oblíbené místo?
Kavárnu ROH a přilehlou cyklostezku pod Vítkovem.
Koalice ŽnS vyhrála na Praze 3 volby, ale teď jde do opozice. Co bude dál?
Aktivní opoziční práce. Přála bych si samozřejmě brzký pád koalice, ale dá se očekávat, že všechny vládnoucí strany se budou chtít udržet u moci zuby nehty. Naším úkolem je mít oči otevřené a nachytat koalici na nějaké významné kauze, která zapříčiní její rozpad. Musíme být dobře připraveni na různé varianty vývoje, tak, abychom se opět mohli dostat do vedení radnice a plnit náš program, k čemuž nás zavazují hlasy našich voličů.