Rozhovor se zastupitelem: Filip Neusser

DSC_4349

Filip Neusser je nestraník, navržený Stranou zelených, reprezentant ČR v pozemním hokeji, člen pléna Českého olympijského výboru a člen Komise pro tělovýchovu a sport Praha 3. Do zastupitelstva MČ Praha 3 byl zvolen z jedenáctého místa na kandidátce a získal důvěru celkem 4457 hlasů. Zeptali jsme se ho na několik otázek.


Můžeš v krátkosti popsat, co Tě přimělo kandidovat do zastupitelstva na Praze 3?
Po dvouleté spolupráci se ŽnS mne oslovil Matěj Stropnický, abych, jako odborník na sportovní politiku, kandidoval do zastupitelstva. Musím přiznat, že mi trvalo pár týdnů, než jsem řekl ano.
A co nakonec rozhodlo?
Argumenty Matěje (smích).
Nakonec jsi skončil na jedenáctém místě společné kandidátky a stal jsi se tak posledním jménem “nad čarou”. Byl jsi překvapený, když jsi zjistil, že Tě zvolili?
Byl jsem velmi překvapen. Úspěch ve volbách jsem čekal, protože práce ŽnS v koalici byla velmi dobrá a bylo jasné, že to voliči musejí ocenit. Nečekal jsem však, že moje jméno nakonec bude na seznamu zastupitelů.
Jsi mimo jiné členem Pléna Českého olympijského výboru a na Praze 3 jsi byl předsedou Komise tělovýchovy a sportu. Čeho se Ti podařilo v těchto orgánech dosáhnout?
V Olympijském výboru reprezentuji pozemní hokej. Snažím se prosadit větší podporu pro menší sporty. Na Praze 3 jsem byl na počátku vzniku komise pro sport a tělovýchovu. Vytvořil jsem pravidla pro rozdělení grantů na MČ Praha 3. Myslím si, že tato pravidla jsou jedna z nejpřehlednějších z celé Prahy a nová koalice tak nebude mít žádný důvod na nich něco měnit.
Jak je to těžké, získat podporu i pro sporty, které netáhnou tolik diváků k televizním přenosům? Jak je to u nás ve srovnání se zahraničím?
Podpora, které je už tak velmi malá, jde převážně do “masových” sportů jako fotbal, lední hokej apod. Ostatní malé sporty mají velmi těžkou pozici a jsou tak v začarovaném kruhu, protože bez velkého úspěchu nedosáhnou na prostředky, které by alespoň stabilizovaly jejich odvětví. Bez těchto prostředků lze velmi težce dosáhnout toho vysněného úspěchu. Může se to podařit v individuálních sportech, ale kolektivní sporty už musejí pracovat koncepčně a dlouhodobě, a to vyžaduje kvalitní lidi a víceletou, dostatečnou podporu. Sporty, které jsou ve světě velmi uznávány a Češi v nich dosahují skvělých výsledků, jsou však tady v úplném pozadí díky špatnému systému financování. Příkladem je třeba pozemní hokej. Muži hrají pravidelně kvalifikaci na OH a jsou na 20. místě světa ze 150 federací. Jejich roční rozpočet však nestačí ani na vrcholné akce, natož na přípravu. Takových sportů je však mnohem více.
Máš na Praze 3 nějaké oblíbené místo?
Bydlím ve Slezské ulici a velmi rád chodím na náměstí Jiřího z Poděbrad. Mezi má oblíbená místa určitě patří Vítkov, kde jsem si jako malý každý den hrál.
Koalice ŽnS vyhrála na Praze 3 volby a přesto jde do opozice. Co bude teď?
Musíme být tvrdou a důslednou opozicí, abychom ukázali voličům, že i v opozici dokážeme kvalitně pracovat. Nemyslím si, že nynější koalice vydrží celé volební období.
Čemu se chceš věnovat jako zastupitel? Budeš se znovu ucházet o místo v Komisi tělovýchovy a sportu?
Ano, chtěl bych dále pomáhat rozvíjet sport na Praze 3. Nerad bych podporu sportovních organizací nějak politizoval a byl bych rád, kdyby dobrá práce komise pokračovala i nadále.

IMG_3560