Filip Neusser je nestraník, navržený Stranou zelených, reprezentant ČR v pozemním hokeji, člen pléna Českého olympijského výboru a člen Komise pro tělovýchovu a sport MČ Praha 3. Do zastupitelstva MČ Praha 3 byl zvolen z jedenáctého místa na kandidátce a získal důvěru celkem 4457 hlasů. Zeptali jsme se ho na několik otázek.
- Můžeš v krátkosti popsat, co Tě přimělo kandidovat do zastupitelstva na Praze 3?
- Po dvouleté spolupráci se ŽnS mne oslovil Matěj Stropnický, abych, jako odborník na sportovní politiku, kandidoval do zastupitelstva. Musím přiznat, že mi trvalo pár týdnů, než jsem řekl ano.
- A co nakonec rozhodlo?
- Argumenty Matěje (smích).
- Nakonec jsi skončil na jedenáctém místě společné kandidátky a stal jsi se tak posledním jménem “nad čarou”. Byl jsi překvapený, když jsi zjistil, že Tě zvolili?
- Byl jsem velmi překvapen. Úspěch ve volbách jsem čekal, protože práce ŽnS v koalici byla velmi dobrá a bylo jasné, že to voliči musejí ocenit. Nečekal jsem však, že moje jméno nakonec bude na seznamu zastupitelů.
- Jsi mimo jiné členem Pléna Českého olympijského výboru a na Praze 3 jsi byl předsedou Komise tělovýchovy a sportu. Čeho se Ti podařilo v těchto orgánech dosáhnout?
- V Olympijském výboru reprezentuji pozemní hokej. Snažím se prosadit větší podporu pro menší sporty. Na Praze 3 jsem byl na počátku vzniku komise pro sport a tělovýchovu. Vytvořil jsem pravidla pro rozdělení grantů na MČ Praha 3. Myslím si, že tato pravidla jsou jedna z nejpřehlednějších z celé Prahy a nová koalice tak nebude mít žádný důvod na nich něco měnit.
- Jak je to těžké, získat podporu i pro sporty, které netáhnou tolik diváků k televizním přenosům? Jak je to u nás ve srovnání se zahraničím?
- Podpora, které je už tak velmi malá, jde převážně do “masových” sportů jako fotbal, lední hokej apod. Ostatní malé sporty mají velmi těžkou pozici a jsou tak v začarovaném kruhu, protože bez velkého úspěchu nedosáhnou na prostředky, které by alespoň stabilizovaly jejich odvětví. Bez těchto prostředků lze velmi težce dosáhnout toho vysněného úspěchu. Může se to podařit v individuálních sportech, ale kolektivní sporty už musejí pracovat koncepčně a dlouhodobě, a to vyžaduje kvalitní lidi a víceletou, dostatečnou podporu. Sporty, které jsou ve světě velmi uznávány a Češi v nich dosahují skvělých výsledků, jsou však tady v úplném pozadí díky špatnému systému financování. Příkladem je třeba pozemní hokej. Muži hrají pravidelně kvalifikaci na OH a jsou na 20. místě světa ze 150 federací. Jejich roční rozpočet však nestačí ani na vrcholné akce, natož na přípravu. Takových sportů je však mnohem více.
- Máš na Praze 3 nějaké oblíbené místo?
- Bydlím ve Slezské ulici a velmi rád chodím na náměstí Jiřího z Poděbrad. Mezi má oblíbená místa určitě patří Vítkov, kde jsem si jako malý každý den hrál.
- Koalice ŽnS vyhrála na Praze 3 volby a přesto jde do opozice. Co bude teď?
- Musíme být tvrdou a důslednou opozicí, abychom ukázali voličům, že i v opozici dokážeme kvalitně pracovat. Nemyslím si, že nynější koalice vydrží celé volební období.
- Čemu se chceš věnovat jako zastupitel? Budeš se znovu ucházet o místo v Komisi tělovýchovy a sportu?
- Ano, chtěl bych dále pomáhat rozvíjet sport na Praze 3. Nerad bych podporu sportovních organizací nějak politizoval a byl bych rád, kdyby dobrá práce komise pokračovala i nadále.